Magyar népmesék motívumainak felhasználásával írta: Bagossy László
-mesebeszéd-
Magyar népmesék motívumainak felhasználásával írta:
BAGOSSY LÁSZLÓ
A Sötétben Látó Tündér szerepében:
POGÁNY JUDIT
Közreműködik:
Köleséri Sándor, Péter Ida Emília/Proszenyák Zita Anna, Markó Berzsián/Pavletits Zalán, Gantner István
Ügyelő: Berta Tamás Gergely
Látvány: BAGOSSY LEVENTE
Jelmeztervező: FÖLDI ANDREA
Zenei munkatárs: VAJDAI VILMOS
Hangosító: HEKKER GÁBOR
Ügyelő: BERTA TAMÁS GERGELY
A rendező munkatársa, súgó: KANIZSAY ZITA
Rendező: BAGOSSY LÁSZLÓ
„Most elmondom, hogyan születnek a tündérek. A tündérek úgy születnek, hogy minden hetvenhetedik esztendőben, tavaszi reggelen, mikor az erdők alján illatozik a medvehagyma, a szerelmes tündérfiúk meg a szerelmes tündérlányok kirepülnek a tisztásokra, átkarolják egymást és csókolózni kezdenek szépen. Na, erre aztán minden hetvenhetedik esztendőben gyönyörű szappanbuborékok szoktak hullani az égből - ezekben a szappanbuborékokban érkeznek a világra a tündérgyerekek. Hogy ki a csuda eregeti őket, a Jóisten vagy valaki más, azt senki se tudja. Én is már csak arra emlékszem, hogy javában szállingózok lefelé az égből, és a többi testvéreimmel együtt próbálok megkapaszkodni szépséges tündéranyám hajában vagy szépséges tündérapám fülében. Mert amelyik tündérgyerek megkapaszkodni nem tud, az bizony a földre hullik, éhes rókák fellefetyelik, csípős hangyák össze-vissza másszák, butácska őzikék halálra tapossák és vége az életének.”
A Sötétben Látó Tündér nemcsak születéséről mesél, hanem elárulja azt is, hogyan tanult meg látni a sötétben. Mesél Tökmag királyfiról, aki képes volt elmenni a Fekete-tenger hetvenhetedik szigetének legsötétebb szegletébe egyetlen üveg lekvárért. Csakhogy ez a lekvár nem közönséges lekvár volt: az üvegben lakott valaki…
Bemutató: 2005. november 19.
Az előadás szövege megjelent könyv formájában is.
"Amikor a legnagyobb unokám három és fél évesen az Örkény Színházban megnézte A Sötétben Látó tündér című előadásunkat, lázrózsákkal az arcán jött ki a nézőtérről, megölelt, és csak ennyit mondott: nagyon szépet meséltél, nagymama. Boldog vagyok, hogy első mesélője lehettem ennek a csodálatos szövegnek, és örülök, hogy most mesekönyv formájában is eljuthat minden anyukához, apukához, nagymamához és nagypapához, akiknek szívből kívánom, hogy segítségével találják meg az otthoni, meghitt mesemondás varázslatos hangulatát." - vallja a fülszövegben Pogány Judit.